Készül a GSTC attrakciókra vonatkozó standardja – várják a véleményeket
Nemzetközi szintű konzultációt indított a Global Sustainable Tourism Council (GSTC) az attrakciókra vonatkozó fenntarthatósági kritériumrendszer kialakítása kapcsán. Március 15-ig várják a visszajelzéseket a következő konzultációs kérdőív kitöltésével:
Röviden a GSTC-ről
A Globális Fenntartható Turisztikai Tanács története 2007-ben kezdődött, amikor 32 partner megalapította a „Partnership for Global Sustainable Tourism Criteria” (Partnerség az Egyetemes Fenntartható Turisztikai kritériumokért) szervezetet. Az alapítók között volt az Esőerdő Szövetség, az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP), az ENSZ Alapítvány (UN Foundation) és az ENSZ Turisztikai Világszervezete (UN Tourism) is. A cél az volt, hogy a partnerség elősegítse a fenntartható turizmus gyakorlatainak jobb megértését és az egyetemes fenntartható turizmus elveinek elfogadását. A partnerség az egyetemesen elfogadott kritériumkészlet kidolgozásával az első lépést tette meg a fenntartható turizmus közös nyelvének szabványosítása felé.
A GSTC Partnerség további tagjai voltak az American Hotel & Lodging Association (AH&LA), az American Society of Travel Agents (ASTA), a Karib-térség Fenntartható Turizmus Szövetsége (CAST), a Choice Hotels, a Conde Nast Traveler, a Conservation International (CI), az ECOTRANS, az Expedia, Inc., a Federation of Tour Operators (FTO), az HM Design, a Hyatt Hotels and Resorts, az Instituto do Hospitalidade, az International Hotel & Restaurant Association (IH&RA), az International Council on Monuments and Sites (ICOMOS), a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN), a Kenya Ecotourism Society, a Biológiai Sokféleség Egyezmény Titkársága (SCBD), a Solimar International, a Sustainable Travel International (STI), a Tourism Concern, a Travelocity/Sabre, és a VISIT.
Hogyan alakult ki a GSTC kritériumrendszere?
Az alapítást követően 15 hónapon keresztül konzultált fenntarthatósági szakértőkkel és a turizmusiparral a Partnerség. Munkája során áttekintette a világ minden táján már alkalmazott több mint 60 meglévő tanúsítási és önkéntes kritériumkészletet. Összesen több mint 4500 kritériumot elemeztek, és több mint 80.000 ember, köztük természetvédelmi szakemberek, ipari vezetők, kormányzati hatóságok és ENSZ szervezetek vettek részt a kidolgozásban. A Partnerség hivatalosan 2008. október 6-án, az IUCN Világ Természetvédelmi Kongresszusán indította útjára a kritériumokat.
A kritériumkészlet az alábbi négy fenntartható turizmus pillérre épült:
(1) hatékony fenntarthatósági tervezés;
(2) a helyi közösség szociális és gazdasági előnyeinek maximalizálása;
(3) a kulturális örökség negatív hatásainak csökkentése;
(4) a környezeti negatív hatások csökkentése.
Ezek voltak az eredeti GSTC Kritériumok – a hotelek és és tour operátorok fenntarthatósági szabványai.
Miután a kritériumokat 2008 októberében bevezették, a GSTC Partnerség arra összpontosított, hogy minden turisztikai érdekeltet – a vásárlóktól a szolgáltatókig és a fogyasztókig – meggyőzzön a kritériumok elfogadásáról.
Nem sokkal később kidolgozásra kerültek a standardokra építő minősítések. A minősítéseket végző szervezetek előbb a Fenntartható Turizmus Felügyeleti Tanácsnál akkreditáltathatták a fenntartható turizmus tanúsító programjaikat, majd 2010-től közvetlenül a GSTC lett az akkreditációért felelős szervezet.
Ilyen akreditált minősítő szervezet a Magyarországon is elérhető Green Destinations.
2013 novemberében jelent meg a GSTC desztinációkra vonatkozó kritériumrendszere (GSTC-D), amely keretrendszer biztosít a nemzeti vagy regionális fenntarthatósági szabványokhoz is.
2016-ban jelent meg a turisztikai vállalkozásokra vonatkozó módosított kritériumrendszer (GSTC-I), amely a 2008-as GSTC Kritériumok harmadik verziója.
2019-ben pedig közzétételre került a GSTC desztinációs kritériumrendszer második verziója(GSTC-Dv2), amely már olyan teljesítménymutatókat tartalmaz, amelyek segítenek az elvárásoknak való megfelelés mérésében is. A kritériumok alkalmazása segít a desztinációknak hozzájárulni a Fenntartható Fejlődés 2030-as Menetrendjéhez és a 17 Fenntartható Fejlődési Célok (SDG) eléréséhez. Minden kritériumhoz egy vagy több SDG van azonosítva, amelyhez a legközelebb áll.
Készülő GSTC MICE és attrakciós kritériumrendszer
A két meglévő GSTC Kritériumkészlet használható eszközként a vállalkozásoknak (szállodák és touroperátorok) valamint a desztinációmenedzsment szervezeteknek arra, hogy átgondolják tevékenységeik gazdasági, társadalmi és környezeti hatásait. Azonban egyértelműen szükség van a GSTC Kritériumok hatáskörének kibővítésére. A fenntartható turizmus egyre növekvő mérete és a fenntartható turizmus iránti növekvő kereslet miatt szükség van olyan globális irányelvekre, amelyek tovább specifikálják a kritériumokat. Várhatóan 2024 áprilisában jelenik meg a MICE szektorra vonatkozó kritériumkészlet, az attrakciós kritériumok véleményezésére pedig 2024. március 15-ig van lehetőség.
Az attrakciók körét széles körben értelmezi a kritériumrendszer, figyelembe véve, hogy a természeti, kulturális és épített, valamint a fürdőket és egyéb rekreációs attrakciók fenntarthatósági kritériuma változóak lehetnek.
A fejlesztés irányelvei és célrendszere itt érhető el: https://www.gstcouncil.org/wp-content/uploads/GSTC-Attraction-Criteria-Development_Terms-of-Reference_19082023.pdf
Bővebb információ: https://www.gstcouncil.org/gstc-attraction-criteria-first-public-consultation-open/
You must be logged in to post a comment.